The Martha’s Vineyard Horse Council hunter show took place at the Agricultural Fairgrounds in West Tisbury on Sunday.
More than 30 riders competed in nine categories, comprising 30 classes.
Genny Kent, atop One Fine Day, finished as Novice Equitation and Open Equitation Under 15 champion. Ella Jernegan won the Special Hunter championship aboard Bailey and took the reserve championship in Novice Equitation. Calli Grunwald rode Shade to win top honors in the Children’s Hunter category and the reserve championship in the Open Equitation Under 15 class.
Remaining champions, reserve champions, and their rides in the other events were as follows: Jaimie Spanfeller on Barry, Short Stirrup; Ciara Seccombe on Chance, Short Stirrup reserve; Tyler Vages on Celeste, Walk/Trot; Imogen Taylor on Eyes on the Prize, Walk/Trot reserve; Kazra Aldeborgh on Celeste, Beginner Walk/Trot/Canter; Charlotte Simonds on Blue Ice, Beginner Walk/Trot/Canter reserve; Annabelle Biggs on Celeste, Leadline; Baylee Furtaw on Crystal, Leadline reserve; Katelyn Weber on Jumpin’ Jack Flash, Pony Hunter; Sydney Jasney on Tonka Toy, Pony Hunter reserve; Julia Marcus on Pegasus, Special Hunter reserve; Lila Norris on Rock Steady, Children’s Hunter reserve.
Complete results for all categories and classes can be found on www.mvtimes.com
MV Horse Council Hunter Show Results
Judge: Pam Hunt
Short Stirrup Equitation – Flat: 1st Jaimie Spanfeller, 2nd Ciara Seccombe, 3rd Eva Passarelli
Short Stirrup Equitation – X Rails: 1st Ciara Seccombe, 2nd Jaimie Spanfeller
Short Stirrup Equitation – X Rails: 1st Jaimie Spanfeller, 2nd Eva Passarelli, 3rd Ciara Seccombe
Short Stirrup Hunter Over Fences: 1st Eva Passarelli on Champlains Good As Gold, 2nd Jaimie Spanfeller on Barry, 3rd Ciara Seccombe on Chance
Short Stirrup Hunter Over Fences: 1st Eva Passarelli on Champlains Good As Gold, 2nd Ciara Seccombe on Chance, 3rd Jaimie Spanfeller on Barry
Short Stirrup Hunter Under Saddle: 1st Jaimie Spanfeller on Barry, 2nd Eva Passarelli on Champlains Good As Gold, 3rd Ciara Seccombe on Chance
Short Stirrup Champion: Jaimie Spanfeller on Barry
Short Stirrup Reserve Champion: Ciara Seccombe on Chance
Walk/Trot Equitation: 1st Tyler Vages, 2nd Imogen Taylor, 3rd Graham Stearns, 4th Katie Goldsmith, 5th Emmie Szkobel-Wolff
Walk/Trot Pleasure: 1st Tyler Vages on Celeste, 2nd Graham Stearns on Rock Star, 3rd Imogen Taylor on Eyes on the Prize, 4th Emmie Szkobel-Wolff on Star, 5th Katie Goldsmith on The Riesen Why
Walk/Trot Champion: Tyler Vages on Celeste
Walk/Trot Reserve Champion: Imogen Taylor on Eyes on the Prize
Beginner Walk/Trot/Canter Equitation: 1st Kazara Aldeborgh, 2nd Charlotte Simonds, 3rd Isabella Thorpe, 4th Isabelle Littlefield
Beginner Walk/Trot/Canter Pleasure: 1st Kazara Aldeborgh on Celeste, 2nd Isabelle Littlefield on Farnley Highly Likely, 3rd Isabella Thorpe on Valentine, 4th Charlotte Simonds on Blue Ice
Beginner Walk/Trot/Canter Champion: Kazara Aldeborgh on Celeste
Beginner Walk/Trot/Canter Reserve Champion: Charlotte Simonds on Blue Ice
Leadline Equitation: 1st Annabelle Biggs, 2nd Gabriella DeBlase, 3rd Baylee Furtaw, 4th Hunter Tomkins,
Leadline Suitability: 1st Baylee Furtaw on Crystal, 2nd Annabelle Biggs on Celeste, 3rd Hunter Tomkins on Rock Star, 4th Gabriella DeBlase on The Riesen Why, 5th Piper Oskan on Star
Leadline Champion: Annabelle Biggs on Celeste
Leadline Reserve Champion: Baylee Furtaw on Crystal
Pleasure Pony: 1st Calli Grunwald on Shade, 2nd Maddy Alley on Farnley Highly Likely, 3rd Ava Stearns on April, 4th Lila Norris on Rock Steady, 5th Diana Simonds on Franklin
Pleasure Pony Championship: 1st Ava Stearns on April, 2nd Maddy Alley on Farnley Highly Likely, 3rd Diana Simonds on Franklin, 4th Lila Norris on Rock Steady, 5th Calli Grunwald on Shade
Novice Equitation – Flat: 1st Genny Kent, 2nd Calli Grunwald, 3rd Ella Jernegan, 4th Maddy Alley, 5th Sydney Jasny, 6th Isabelle Crawford
Novice Equitation – Fences: 1st Genny Kent, 2nd Lila Norris, 3rd Ella Jernegan, 4th Sydney Jasny, 5th Isabelle Crawford, 6th Calli Grunwald
Novice Equitation Champion: Genny Kent
Novice Equitation Reserve Champion: Ella Jernegan
Open Equitation Under 15 – Flat: 1st Genny Kent, 2nd Katelyn Weber, 3rd Calli Grunwald, 4th Ava Stearns, 5th Ella Jernegan, 6th Sydney Jasny
Open Equitation Under 15 – Fences: 1st Calli Grunwald, 2nd Genny Kent, 3rd Katelyn Weber, 4th Ella Bruce, 5th Sydney Jasny, 6th Diana Simonds
Open Equitation Under 15 Champion: Genny Kent
Open Equitation Under 15 Reserve Champion: Calli Grunwald
MVHC Mini Medal: 1st Katelyn Weber on Jumpin’ Jack Flash, 2nd Ella Bruce on Caledonia, 3rd Tallula Brodsky on Caratino, 4th Genny Kent on One Fine Day, 5th Sydney Jasny on Tonka Toy
Pony Hunter Over Fences: 1st Katelyn Weber on Jumpin’ Jack Flash, 2nd Sydney Jasny on Tonka Toy, 3rd Ava Stearns on You Go Girl, 4th Genny Kent on One Fine Day
Pony Hunter Over Fences: 1st Katelyn Weber on Jumpin’ Jack Flash, 2nd Sydney Jasny on Tonka Toy, 3rd Ava Stearns on April, 4th Genny Kent on One Fine Day
Pony Hunter Under Saddle: 1st Ava Stearns on April, 2nd Katelyn Weber on Jumpin’ Jack Flash, 3rd Genny Kent on One Fine Day, 4th Sydney Jasny on Tonka Toy
Pony Hunter Champion: Katelyn Weber on Jumpin’ Jack Flash
Pony Hunter Reserve Champion: Sydney Jasny on Tonka Toy
Special Hunter Over Fences: 1st Ella Jernegan on Bailey, 2nd Julia Marcus on Pegasus, 3rd Rebecca McGoldrick on Shamrock VB Norfleet, 4th Isabelle Crawford on Woodlands Forte Night, 5th Missy Hibbard on Fidelity
Special Hunter Over Fences: 1st Ella Jernegan on Bailey, 2nd Julia Marcus on Pegasus, 3rd Isabelle Crawford on Woodlands Forte Night, 4th Missy Hibbard on Fidelity, 5th Rebecca McGoldrick on Shamrock VB Norfleet
Special Hunter Under Saddle: 1st Isabelle Crawford on Woodlands Forte Night, 2nd Ella Jernegan on Bailey, 3rd Julia Marcus on Pegasus, 4th Ali Rubin on Chance, 5th Missy Hibbard on Fidelity
Special Hunter Champion: Ella Jernegan on Bailey
Special Hunter Reserve Champion: Julia Marcus on Pegasus
Children’s Hunter Over Fences: 1st Calli Grunwald on Shade, 2nd Lila Norris on Rock Steady, 3rd Diana Simonds on Franklin, 4th Ava Stearns on April, 5th Tallula Brodsky on Caratino
Children’s Hunter Over Fences: 1st Calli Grunwald on Shade, 2nd Diana Simonds on Franklin, 3rd Lila Norris on Rock Steady, 4th Tallula Brodsky on Caratino, 5th Ava Stearns on April
Children’s Hunter Under Saddle: 1st Ava Stearns on April, 2nd Calli Grunwald on Shade, 3rd Lila Norris on Rock Steady, 4th Diana Simonds on Franklin, 5th Tallula Brodsky on Caratino, 6th Ali Rubin on Chance
Children’s Hunter Champion: Calli Grunwald on Shade
Children’s Hunter Reserve Champion: Lila Norris on Rock Steady
Pleasure Horse: 1st Ciara Seccombe on Chance, 2nd Ella Bruce on Caledonia, 3rd Julia Marcus on Pegasus, 4th Ali Rubin on Sparky
Pleasure Horse Championship: 1st Ella Bruce on Caledonia, 2nd Ciara Seccombe on Chance, 3rd Ali Rubin on Sparky, 4th Julia Marcus on Pegasus