68th Derby Results – Week 3 Ending 10/1/2013

68th Derby Results – Week 3 Ending 10/1/2013

by -
0

Grand Leaders, All-Tackle

Boat bluefish: Daniel Hiemer, 19.69.

Shore bluefish: Mike Valentine, 14.97.

Boat bass: Duane Lynch, 34.88

Shore bass: Doug M. Asselin, Jr., 30.70.

Boat bonito: Alphonsus D. Simmons, 9.44.

Shore bonito: Cooper A. Gilkes, 6.58.

Boat albacore: Roger A. Schaefer, 11.04.

Shore albacore: David B. Pickett, 9.95.

Overall Leaders

All-Tackle Division

Boat bass: (1) Duane Lynch, 34.88; (2) Alexandra Lynch, 33.477; (3) Brian P. Curry, 28.82. Shore bass: (1) Doug M. Asselin, Jr., 30.70; (2) Julie M. Immelt, 30.06; (3) Daniel H. Menton, 29.41. Boat bonito: (1) Alphonsus D. Simmons, 9.44; (2) Patrick T. Jenkinson, 9.36; (3) Gary R. Look, 9.10. Shore bonito: (1) Cooper A. Gilkes, 6.58; (2) Parker M. Hayes, 4.26; (3) Briar M. Thomas, 4.25. Boat bluefish: (1) Daniel Hiemer, 19.69; (2) Hans Goeckel, 15.72; (3) James E. Joyce, 15.70. Shore bluefish: (1) Mike Valentine, 14.97; (2) Michael Alwardt, 14.53; (3) Donald M. Scarpone, 13.90. Boat albacore: (1) Roger A. Schaefer, 11.04; (2) Tyler W. Mullin, 10.88; (3) Matthew Poirier, Jr., 10.87. Shore albacore: (1) David B. Pickett, 9.95; (2) Paula M. Sullivan, 9.86; (3) Ralph J. Peckham, 9.65.

Flyrod Division

Boat bass: (1) Art Crago, 15.39; (2) Everett K. Bramhall, 13.37; (3) Bob W. Hayman, 12.64. Shore bass: (1) Justin Pribanic, 15.74′ (2) Thomas E. Barber, 13.9; (3) Tim P. Sheran, 10.41. Boat bonito: (1) Ralph DeFelice, 4.37; (2) Thor Farrish, 4.52. Boat bluefish: (1) Justin Pribanic, 10.66; (2) Art Crago, 8.16; (3) Jim S. Fraser, 7.28. Shore bluefish: (1) Rob B. Wolter, 5.68; (2) Robert J. Boyhan, 4.16 (3) Ron Meza, 3.72. Boat albacore: (1) James P. Kelso, 10.68 (2) Scott R. Patterson, 10.30; (3) Robert D. Morrison, 9.41. Shore albacore: (1) Rob B. Wolter, 8.34; (2) Roderick O. McLeod, 7.75; (3) Justin Pribanic, 7.53.

Junior Division (All tackle)

Boat bass: (1) Luke El-Deiry, 20.43; (2) Chelsea Bouchard, 16.96; (3) Brendan R. Morris, 16.61. Shore bass: (1) Luke Barber, 19.62; (2) Quinn Keefe, 15.26; (3) Emma A. Toomey, 13.45. Boat bonito: (1) Katherine G. O’Brien, 6.91; (2) William Nerney, 6.45; (3) Michaela Benefit, 5.62. Boat bluefish: (1) Dylan C. Kadison, 12.60; (2) Katherine G. O’Brien, 12.10; (3) Nick Urban, 11.22. Shore bluefish: (1) Emma A. Toomey, 14.18; (2) Macol Oliveira, 8.18; (3) Victoria L. Searle, 7.15 Boat albacore: (1) Joseph L. Serpa, 9.51; (2) Bennett J. MacDougall, 9.15; (3) Dylan C. Kadison, 8.69..

Mini Junior Division (all tackle)

Boat bass: (1) Zak Potter, 13.49. Shore bass: (1) Chase P. Toomey, 21.12; (2) Camden J. Napior, 14.55; (3) Ryan C. Harding, 10.97. Boat bonito: (1) Mason Warburton, 7.86; (2) Bailen Darack, 6.33; (3) M. J. Magaraci, 3.81. Boat bluefish: (1) Milo A. Sullivan, 12.82; (2) Zak Potter, 11.14; (3) Volkert Kleeman, 10.11. Shore bluefish: (1) Chase P. Toomey, 13.65. Boat albacore: (1) Mason Warburton, 7.92. Shore albacore: (1) Noah R. Smith, 8.47; (2) Paige P. Smith, 8.41.