68th Derby Results – Week 4 ending 10/8/2013

68th Derby Results – Week 4 ending 10/8/2013

by -
0

Grand Leaders, All-Tackle

Boat bluefish: Daniel Hiemer, 19.69.

Shore bluefish: Mike Valentine, 14.97.

Boat bass: Stephen J. Pietruska, 38.71.

Shore bass: Doug M. Asselin, Jr., 30.70.

Boat bonito: Alphonsus D. Simmons, 9.44.

Shore bonito: Cooper A. Gilkes, 6.58.

Boat albacore: Roger A. Schaefer, 11.04.

Shore albacore: Paul D. Andrews, 11.47.

Overall Leaders

All-Tackle Division

Boat bass: (1) Stephen J. Pietruska, 38.71; (2) Alexandra Lynch, 35.427; (3) James Simmons, 34.92. Shore bass: (1) Doug M. Asselin, Jr., 30.70; (2) Julie M. Immelt, 30.06; (3) Daniel H. Menton, 29.41. Boat bonito: (1) Alphonsus D. Simmons, 9.44; (2) Patrick T. Jenkinson, 9.36; (3) Gary R. Look, 9.10. Shore bonito: (1) Cooper A. Gilkes, 6.58; (2) Parker M. Hayes, 4.26; (3) Briar M. Thomas, 4.25. Boat bluefish: (1) Daniel Hiemer, 19.69; (2) Hans Goeckel, 15.72; (3) James E. Joyce, 15.70. Shore bluefish: (1) Mike Valentine, 14.97; (2) Michael Alwardt, 14.53; (3) Donald M. Scarpone, 13.90. Boat albacore: (1) Roger A. Schaefer, 11.04; (2) Tyler W. Mullin, 10.88; (3) Matthew Poirier, Jr., 10.87. Shore albacore: (1) Paul D. Andrews, 11.47; (2) David B. Pickett, 9.95; (3) Paula M. Sullivan, 9.86.

Flyrod Division

Boat bass: (1) Andrew G. Moore, 20.44; Art Crago, 15.39; (3) Everett K. Bramhall, 13.37. Shore bass: (1) Justin Pribanic, 15.74; (2) Thomas E. Barber, 13.9; (3) Tim P. Sheran, 10.41. Boat bonito: (1) Robert D. Morrison, 7.96; (2) Richard P. Schifter, 7.96; (3) Ralph DeFelice, 7.62. Boat bluefish: (1) Justin Pribanic, 10.66; (2) Art Crago, 8.16; (3) Jim S. Fraser, 7.28. Shore bluefish: (1) Rob B. Wolter, 5.68; (2) Chip Bergeron, 4.75; (3) Robert J. Boyhan, 4.16. Boat albacore: (1) James P. Kelso, 10.68; (2) Tom G. Goulet, 10.33; (3) Scott R. Patterson, 10.30. Shore albacore: (1) Jonathan S. Daly, 9.11; Ralph Kampf, 8.50; (3) Rob B. Wolter, 8.34.

Junior Division (All tackle)

Boat bass: (1) Dylan C. Kadison, 27.57; (2) Luke El-Deiry, 24.71; (3) Quinn Keefe, 20.65. Shore bass: (1) Emma A. Toomey, 21.20; (2) Luke Barber, 19.62; (3) Quinn Keefe, 15.26. Boat bonito: (1) Hunter B. Ponte, 7.72; (2) Timothy M. Peters, 7.49; (3) Katherine G. O’Brien, 6.91. Boat bluefish: (1) Dylan C. Kadison, 12.60; (2) Elizabeth S. O’Brien, 12.56; (3) Justin A. Alexander, 12.12. Shore bluefish: (1) Emma A. Toomey, 14.18; (2) Macol Oliveira, 8.18; (3) Victoria L. Searle, 7.15. Boat albacore: (1) Joseph L. Serpa, 9.51; (2) Bennett J. MacDougall, 9.15; (3) Dylan C. Kadison, 8.69.

Mini Junior Division (all tackle)

Boat bass: (1) Zak Potter, 13.49; (2) Mason Warburton, 11.03. Shore bass: (1) Chase P. Toomey, 21.12; (2) Ella I. Blodgett, 15.64; (3) Camden J. Napior, 14.55. Boat bonito: (1) Mason Warburton, 7.86; (2) William O. Nicholson, 7.18; (3) Wyatt O. Nicholson, 6.92. Boat bluefish: (1) Milo A. Sullivan, 12.82; (2) Mason Warburton, 12.70; (3) Zak Potter, 12.60. Shore bluefish: (1) Chase P. Toomey, 13.65; (2) Jack A. O’Connell, 3.86. Boat albacore: (1) Mason Warburton, 7.92. Shore albacore: (1) Noah R. Smith, 8.47; (2) Paige P. Smith, 8.41.