Martha’s Vineyard Winter Sports Early Spring 2017

0
A sure sign of spring. The MVRHS sailors in Lagoon Pond for practice Tuesday afternoon. — Ralph Stewart

MARTHA’S VINEYARD REGIONAL HIGH SCHOOL

Home games listed. For full, updated schedules visit here. Eastern Athletic Conference games are in bold

Varsity Baseball

All home games at Vineyard Baseball Park

Fri. April 7: vs. Dennis-Yarmouth, 3:15 pm
Wed. April 26: vs. Bishop Stang, 3:15 pm
Mon. May 8: vs. Madison Park, 3:15 pm
Wed. May 10: vs. Coyle and Cassidy, 3:15 pm
Wed. May 17: vs. Bishop Feehan, 3:15 pm
Fri. May 19: vs. Somerset Berkley, 3:15 pm
Thu. May 25: vs. Norton, 4 pm

Junior Varsity Baseball

Fri. April 7: vs. Dennis-Yarmouth, 3:15 pm
Wed. April 26: vs. Bishop Stang, 3:15 pm
Wed. May 10: vs. Coyle and Cassidy, 3:15 pm
Fri. May 19: vs. Somerset Berkley, 3:15 pm
Thu. May 25: vs. Norton, 4 pm

Boys Varsity Lacrosse

Sat. April 1: vs. Bridgewater- Raynham, 1 pm
Thu. April 13: vs. Mashpee, 3 pm
Sat. April 15: vs. Nantucket, TBD
Fri. April 21: vs. St. Mary’s, TBD
Tue.April 25: vs. Bishop Feehan, 3pm
Tue. May 2: vs. Coyle and Cassidy, 3 pm
Tue. May 9: vs. Bishop Stang, 3pm
Sat. May 13: vs. Nauset, 1 pm
Fri. May 19: vs. Fairhaven, 3 pm
Tue. May 23: vs. Monomoy, 3 pm

Boys Junior Varsity Lacrosse

Thu. April 13: vs. Mashpee, 3 pm
Tue. May 9: vs. Bishop Stang, 3pm
Sat. May 13: vs. Nauset, 2:30 pm

Boys Tennis

Wed. April 26: vs. Bishop Stang, 3pm
Fri. May 19: vs. Somerset Berkley, 3 pm

Varsity Softball

Tue. April 4: vs. Barnstable, 3:15 pm
Wed. April 5: vs. Bourne, 3:15 pm
Tue. April 11: vs. Madison Park, 3:15 pm
Wed. April 12: vs. Monomoy, 3:15 pm
Mon. April 24: vs. John O’ Bryant, 3:15 pm
Wed. May 3: vs. Somerset Berkley, 3:15 pm
Fri. May 12: vs. Bishop Stang, 3:15 pm
Mon. May 15: vs. Falmouth, 4:15 pm
Wed. May 17: vs. Bishop Feehan, 3:15 pm
Mon. May 22: vs. Coyle and Cassidy, 3:15 pm

Junior Varsity Softball

Wed. May 3: vs. Somerset Berkley, 3:15 pm
Fri. May 12: vs. Bishop Stang, 3:15 pm

Girls Varsity Lacrosse

Tue. April 4: vs. Coyle and Cassidy, 3 pm
Sat. April 8: vs. Lexington, 11:30 am
Tue. April 11: vs. Bishop Stang, 3pm
Mon. April 17: vs. Nauset, 12:30 pm
Sat. April 29: vs. Hopkinton, 11 am
Fri. May 5: vs. Barnstable, 3 pm
Tue. May 16: vs. Bishop Feehan, 3:00 pm
Wed. May 17: vs. Sandwich, 4 pm
Mon. May 22: vs. Fairhaven, 3 pm

Girls Junior Varsity Lacrosse

Tue. April 11: vs. Bishop Stang, 3pm
Mon. April 17: vs. Nauset, 2 pm
Wed. May 17: vs. Sandwich, 5:30 pm

Girls Tennis

Wed. May 3: vs. Somerset Berkley, 3pm
Fri. May 5: vs. Foxborough, 3 pm
Fri. May 12: vs. Bishop Stang, 3 pm

Girls and Boys Outdoor Track

All meets off-Island

Sat. April 8: @ Bishop Stang, 12:30 pm
Wed. April 12: @ Brockton, 4 pm
Wed. May 10: @ Somerset Berkley, 3:30 pm
Wed. May 17: Eastern Athletic Conference meet, 3 pm

SAILING

New England Schools Sailing Association (NESSA) nessahssailing.org. Full schedule hereHome meets on Lagoon Pond at Sailing Camp in Oak Bluffs

Mon. April 17: vs. Barnstable, Sharon, and Lincoln Sudbury, 3 pm
Tue. April 25: vs. Sandwich, 3 pm
Wed. April 26: vs. Old Rochester, 3pm
Tue. May 2: vs. Sturgis, 3 pm
Wed. May 3: vs. Falmouth, 4 pm
Tue. May 9: vs. Dartmouth, 3 pm 2017 Mark Trophy (Schools must be ranked in top eight in New England to qualify)
Sat. and Sun. May 20 and 21 at Bowdoin College in Brunswick, Maine

INTERSCHOLASTIC VOLLEYBALL

Thu. March 23: Tisbury @ Charter School (match played at Tisbury School), 3:30 pm
Fri. March 24: Oak Bluffs @ Charter School (match played at Oak Bluffs School), 3:30 pm
Tue. March 28: Charter School @ Tisbury, 3:30 pm

End of Regular Season

Thu. March 30: Play-in game; fifth seed @ fourth seed, 3:30 pm
Tue. April 4: Semifinals: fifth or fourth seed @ first seed; third seed @ second seed, 3:30 pm
Thu. April 6: Championship, 3:30 pm, site TBD

YOUTH SOCCER

Martha’s Vineyard UnitedSouth Coast Soccer League. All matches at Veterans Park, Vineyard Haven

Men’s Under-18 (Division 1)

Sun. April 2: vs Dartmouth FC, 3 pm
Sun. April 23: vs. Mariner, 3 pm Sun. May 7: vs. Nantucket, 1:15 pm Sun. June 4: vs. Fall River United, 3pm

Boys Under-16 (Division 1)

Sun. April 2: vs. Falmouth, 12:45 pm
Sun. April 30: vs. Freetown Lakeville, 2 pm
Sun. May 7: vs. Taunton, 11:15 am Sun. May 14: vs. Oceana, 12:30 pm

Boys Under-14 (Division 1)

Sat. March 25: vs. Mariner, 12:45 pm
Sat. April 8: vs. Westport United, 3pm
Sat. April 29: vs. Freetown Lakeville, 12:45 pm
Sat. May 6: vs. Fall River United, 12 pm

Boys Under-13 (Division 1)

Sat. March 25: vs. Yarmouth Dennis, 11 am
Sat. April 8: vs. Barnstable, 4:30 pm
Sat. April 22: vs. Nantucket, 12:30 pm
Sat. June 3: vs. Dartmouth FC, 2:30 pm

Boys Under-12 (Division 2)

Sun. April 9: vs. Westport United, 12:30 pm
Sun. April 30: vs. Falmouth, 9:45 am
Sun. May 14: vs. Sandwich, 11 am
Sun. May 21: vs. Yarmouth Dennis, 12:15 pm

Boys Under-11 (Division 1)

Sat. April 1: vs. Mariner, 12:15 pm
Sat. April 22: vs. Swansea- Somerset, 11 am
Sat. May 6: vs. Norton, 1:45 pm
Sat. May 20: vs. Bourne, 11 am Boys Under-10 (Division 1)
Sun. April 2: vs. Dighton-Rehoboth SC Strikers, 11 am
Sun. April 30: vs. Falmouth, 12:15 pm
Sun. May 14: vs. Dighton-Rehoboth SC Strikers, 2:45 pm
Sun. May 21: vs. Fall River United, 11 am

Women’s Under-18 (Division 1)

Sun. April 9: vs. Dartmouth FC, 2 pm
Sun. April 30: vs. Swansea- Somerset, 4 pm
Sun. May 14: vs. Freetown Lakeville, 4 pm
Sun. June 4: vs. Dartmouth FC, 12:15 pm

Girls Under-14 (Division 2)

Sat. March 25: vs. Westport United, 2:30 pm
Sat. April 8: vs. Fall River United, 1:30 pm
Sat. May 20: vs. Mariner, 1:45 pm
Sat. June 3: vs. Dartmouth FC, 4:15 pm

Girls Under-12 (Division 1)

Sat. April 8: vs. Seekonk, 10:30 am
Sat. April 29: vs. Fall River United, 11 am
Sat. May 13: vs. Oceana, 12:30 pm
Sat. June 3: vs. Freetown Lakeville, 10:45 am

Girls Under-12 (Division 2)

Sat. April 8: vs. Dighton-Rehoboth SC Strikers, 12 pm
Sat. April 22: vs. Falmouth, 2:30 pm
Sat. May 13: vs. Mashpee, 11 am
Sat. May 20: vs. Taunton, 12:15 pm

LITTLE LEAGUE BASEBALL

Martha’s Vineyard Little League 

Mon. April 24: Pirates vs. Cubs, 5 pm at Penn Field, Oak Bluffs

Check league website for remaining schedule

BABE RUTH BASEBALL

The 2017 Gateway Babe Ruth schedule can be found here.

RUNNING

Sun. March 26: St. Patrick’s Dayish 5K, 10:30 am

Event benefits the MVRHS track teams. Start and nish at Ocean View Restaurant and Tavern, Chapman Ave., Oak Bluffs. The USA Track and Field (USATF) certifed course takes runners through the East Chop section of Oak Bluffs. Postrace awards ceremony will be held for all participants at the Ocean View. Awards to the top three male and female in each age category. T-shirts to the first 100 entries.

Registration: pre-race, $25 at active.com ; race day (8-10 am), $30

FISHING

Sat. May 6: Annual Kids Trout Derby @ Duarte’s Pond, West Tisbury, 6-9 am

mvrodandgunclub.com