All Sports in One Place: Winter 2018-2019

1
Hunter Meader and a Lexington foe reach for a rolling puck in the corner. —Ralph Stewart

Martha’s Vineyard Regional High School mvrhs.org

All games Cape and Islands League, except *

Girls Varsity Ice Hockey mvgirlshockey.com

Scrimmages:

Sat., Dec. 1: vs. Needham, 7 pm

Sun., Dec. 2: vs. Needham, 10:30 am

 

Regular season:

Sat., Dec. 15: vs. Sandwich, 5 pm

Thu., Dec. 20: vs. Scituate, 4 pm

Sat., Dec. 22: vs. Nauset, 1 pm

Sat., Dec. 29: vs. Latin Academy/Fontbonne Academy, 1 pm

Sat., Jan. 5: vs. Norwell, 5 pm

*Sat., Jan. 19: vs. Scituate, Nan Rheault Tournament, 7 pm

*Sun., Jan. 20: Nan Rheault Tournament, Consolation/Championship, 11 am/1 pm

Sat., Feb. 2: vs. Bishop Stang, 1 pm

Sat., Feb. 9: vs. Brookline, 5 pm

Sat., Feb. 16: vs. Bourne-Mashpee-Wareham/Old Rochester Regional, 1 pm

Mon., Feb. 18: vs. Norwood, 1 pm

Wed., Feb. 20: vs. Dennis-Yarmouth, 4 pm

 

Boys Varsity Ice Hockey vineyardhockey.com

 

Scrimmages:

Fri., Nov/ 30: vs. Lexington, 7 pm

Sat., Dec. 1: vs. Oyster River, N.H., 12 pm

Sat., Dec. 1: vs. Acton/Boxboro, 5:30 pm

 

Regular season:

Thu., Dec. 13: vs. Cape Cod Tech, 4:30 pm

Sat., Dec. 22: vs. Bourne, 5 pm

Sat., Jan. 5: vs. Nantucket, 1 pm

Sat., Jan. 19: vs. Bishop Stang, 1 pm

Wed., Jan. 30: vs. Mashpee/Monomoy, 4:30 pm

Sat., Feb. 2: vs. Brookline, 5 pm

*Sat., Feb. 16: vs. Attleboro, Fairleigh-Dickinson Tournament, 7 pm

*Sun., Feb.17: vs. Plymouth North or Hopkinton, Fairleigh-Dickinson Tournament, Consolation/Championship, 11 am/1 pm

Fri., Feb. 22: vs. Nauset, 5 pm

 

Girls Varsity Basketball

 

Tue., Dec. 11: vs. Monomoy, 4:30 pm

Fri., Dec. 21: vs. Sturgis West, 6 pm

*Sun., Dec. 30: vs. Cardinal Spellman, 3 pm

Wed., Jan. 2: vs. Sandwich, 4:30 pm

Sat., Jan. 12: vs. Nantucket, 2 pm

Fri., Jan. 18: vs. Sturgis East, 4:30 pm

Mon., Jan. 21: vs. St. John Paul II, 2 pm

Thu., Jan. 31: vs. Cape Cod Academy, 4:30 pm

Thu., Feb. 7: vs. Cape Cod Tech, 4:30 pm

Tue., Feb. 18: vs. Falmouth Academy, 4:30 pm

 

Boys Varsity Basketball vineyardhoop.com

 

Thu., Dec. 13: vs. Sturgis East, 5:30 pm

Tue., Dec. 18: vs. Cape Cod Academy, 4:30 pm

*Fri., Dec. 28: vs. Mashpee, 4:30 pm

Thu., Jan. 4: vs. St. John Paul II, 4:30 pm

Tue., Jan. 8: vs. Cape Cod Tech, 4 pm

Thu., Jan. 24: vs. Monomoy, 4:30 pm

Sat., Feb. 2: vs. Sturgis West, 4:30 pm

Sat., Feb. 9: vs. Nantucket, 2 pm

Wed., Feb. 13: vs. Sandwich, 4:30 pm

 

Swimming (Girls and Boys dual meets)

 

Thu:, Dec. 13: vs. Sandwich, 3 pm

Tue., Dec. 18: vs. Durfee, 3:15 pm

Thu., Jan. 3: vs. Sacred Heart, 3:15 pm

Wed., Jan. 9: vs. Bishop Connolly, 3 pm

Sat., Jan. 12: vs. Nauset, 11 am

Sat., Feb. 2: Bay Colony Conference Championships @ Sandwich, 11am

 

Middle School Basketball Schedule

 

Girls

Tue., Nov. 27:  Charter School @ Edgartown, 3:30 pm

Wed., Nov. 28: Oak Bluffs @ Tisbury, 3:30 pm

Thu., Nov. 29: Charter School @ West Tisbury, 3:15 pm

Edgartown @ Oak Bluffs, 3:30 pm

Tue., Dec. 4: Charter School @ West Tisbury, 3:15 pm

                     Edgartown @ Tisbury, 3:30 pm

Thu., Dec. 6: Tisbury @ West Tisbury, 3:30 pm

Fri., Dec. 7: Charter School @ Oak Bluffs, 3:30 pm

Tue., Dec. 11: Tisbury @ Oak Bluffs, 3:30 pm

Wed., Dec. 12: West Tisbury @ Tisbury, 3:30 pm

Thu., Dec. 13: West Tisbury @ Edgartown, 3:30 pm

Tue., Dec. 18: Oak Bluffs @ West Tisbury, 3:30 pm

           Tisbury @ Edgartown, 3:30 pm

Thu., Dec. 20: West Tisbury @ Oak Bluffs, 3:30 pm

Thu., Jan. 3: Charter School @ Tisbury, 3 pm

         Oak Bluffs @ Edgartown, 3:30 pm

Tue., Jan. 8: Charter School @ Oak Bluffs, 3:30 pm

                    Edgartown @ West Tisbury, 3:30 pm

Thu., Jan. 10:  Charter School @ Edgartown, 3:30 pm

           Make-up games, 3:30 pm

Fri., Jan. 11: Make-up games, 3:30 pm

 

End of regular season

 

Tue., Jan. 15: Playoffs begin

 

Boys

Wed., Nov. 28: Charter School @ West Tisbury, 3:15 pm

Thu., Nov. 29: West Tisbury @ Tisbury, 3:30 pm

Fri., Nov. 30: Charter School @ Edgartown, 3:30 pm

Tue., Dec. 4:  West Tisbury @ Oak Bluffs, 3:30 pm

         Tisbury @ Edgartown, 3:30 pm

Thu., Dec. 6: Charter School @ Tisbury, 3 pm

Tue., Dec. 11: Edgartown @ West Tisbury, 3:30 pm

Oak Bluffs @ Tisbury, 3:30 pm

Thu., Dec. 13: Edgartown @ Tisbury, 3:30 pm

Charter School @ Oak Bluffs, 3:30 pm

Tue., Dec. 18: Edgartown @ Oak Bluffs, 3:30 pm

Thu., Dec. 20: Oak Bluffs @ West Tisbury, 3:30 pm

Charter School @ Edgartown, 3:30 pm

Thu., Jan. 3: Tisbury @ West Tisbury, 3:30 pm

Fri., Jan. 4: Charter School @ Oak Bluffs, 3:30 pm

Mon., Jan. 7: Oak Bluffs @ Edgartown, 3:30 pm

Tue., Jan. 8: Charter School @ Tisbury, 3 pm

West Tisbury @ Edgartown, 3:30 pm

Thu., Jan. 10: Make-up games, 3:30 pm

Fri., Jan. 11: Make-up games, 3:30 pm

 

End of regular season

 

Tue., Jan. 15: Playoffs begin

 

Martha’s Vineyard Youth Hockey

mvyouthhockey.org

 

Southeast New England Hockey Conference (SNEHC)

snehc.org

 

Home schedule

 

All teams Martha’s Vineyard Mariners

All home games at Martha’s Vineyard Ice Arena mvarena.com

 

Squirt Norris

Sun., Dec. 9: vs. Providence Hockey Club (PHC) South, 10:10 am

Sun., Dec. 16: vs. Burrillville, (R.I.) Broncos, 10:10 am

Sun., Jan.6: vs. Central Rhode Island Knights, 10:10 and 11:20 am

Sun., Feb.3: vs. Newport (R.I.) Whalers, 10:10 am

Sun., Feb.10: vs. Somerset-Watuppa-Swansea (SWS) Chiefs, 10:10 am

Sun., Feb.24: vs. Providence Junior Bears, 10:10 am

 

Squirt Wales

Sat., Dec. 22: vs. North Attleboro Devils, 10:10 am

Sat., Jan.5: vs. Nantucket Nor’easters, 10:10 am

Sun., Jan.6: vs. Lower Cape Coyotes, 12:30 and 1:40 pm

Sat., Jan.12: vs. Burrillville Broncos, 10:10 am

Sat., Feb.9: vs. Warwick, (R.I.) Wave, 10:10 am

Sun., Feb.10: vs. Northern Rhode Island Vikings, 11:20 am

 

Peewee Smythe

Sat., Dec. 8: vs. Northern R.I. Vikings, 11:20 am

Sat., Dec. 15: vs. Providence Jr. Bears White, 12:30 pm

Sat., Jan.5: vs. SWS Chiefs, 11:20 am

Sat., Feb.2: vs. Lower Cape Coyotes, 11:20 am

 

Peewee Wales West

Sun., Dec. 9: vs. Burrillville Broncos Blue, 11:20 am

Sat., Dec. 15: vs. Northern R.I. Vikings White, 11:20 am and 1:50 pm

Sun., Dec. 16: vs. Providence Jr. Bears, 11:20 am

Sun., Jan.27: vs. Newport Whalers, 1:50 pm

Sat., Feb.2: vs. Burrillville Broncos White, 10:10 am

 

Bantam Norris

Sun., Dec. 9: vs. PHC South, 12:30 pm

Sun., Dec. 16: vs. North Attleboro Devils, 12:30 and 1:50 pm

Sun., Feb.10: vs. PHC South, 12:30 pm

 

Bantam Smythe

Sat., Jan.26: vs. Newport Whalers, 12:30 and 1:50 pm

Sat., Feb.9: vs. Nantucket Nor’easters, 1:50 pm

 

 

MVRHS Indoor Track Schedule 2019

(EAC) Eastern Athletic Conference meet

Thursday, Jan. 3: vs. Bishop Feehan, Malden Catholic (EAC) @ Wheaton College, 3:30 pm

Saturday, Jan. 5: Auerbach Freshman/Sophomore Meet @ Reggie Lewis Center, 10 am

Tuesday, Jan. 8: vs. Diman Voke (EAC) @ Wheaton College, 3 pm

Friday, Jan. 11: MSTCA Relays @ Reggie Lewis Center, 4:30 pm

Tuesday, Jan. 15: vs. West Bridgewater (EAC) @ Wheaton College, 3 pm

Monday, Jan. 21: Eastern Athletic Conference Championships @ Wheaton College, 3:30 pm

Sunday, Jan. 27: Coaches Invitational @ Reggie Lewis Center, 10 am

Sunday, Feb. 10: Last Chance Meet @ Reggie Lewis Center, 10 am

Wednesday, Feb. 13: State Division Meet @ Reggie Lewis Center, 4:30 pm

Saturday, Feb. 23: All-State Championships @ Reggie Lewis Center, 10:30 am