Great journalism for less than peanuts

1

To the Editor:

I became a paid subscriber to The MV Times this week. For decades, receiving a free copy in the mailbox was a given. When being asked to start paying for it, I understood the impulse to balk. However, at the end of the day, local journalism is too valuable an institution to let fade away, especially in a community like ours. By subscribing, I opted to become a shareholder and do my part to keep the institution alive. I hope others will do the same. To keep things balanced, I bought a subscription to the Vineyard Gazette, as well. I figured the total cost would be peanuts. However, when I did the math, I realized I was in error. The combined price tag for both papers is $1.55 a week. A can of salted peanuts costs $3.49. So, the price of sustaining local journalism is actually peanuts — compared to peanuts.

Julian Wise
West Tisbury

1 COMMENT

  1. Not true. You can get a delicious bag of peanuts for well less than $1.55 a week.

    Here is the listing.
    “Muncheros Crunchy Chili-Lemon Flavored Peanuts, 4.25-oz. Bags

    Spice up your snack food! Chili-lemon flavored peanuts are a delicious way to provide your body with the protein and energy you need to get through the day. Perfect for camping, hiking, lunches, and parties.

    Minimum You Can Buy 12 (1 case)
    $1.00 Per Unit

Comments are closed.